Polarizační brýle

Dioptrické brýle – na co byste při jejich výběru rozhodně neměli zapomenout?

Většina lidí se při výběru dioptrických brýlí zaměřuje především na obroučky. Není divu. Ovlivňují celkový vzhled a pohodlí při nošení. To stejné však platí pro brýlová skla. Přesto lidé často volí tu nejlevnější variantu, aniž by si uvědomovali, že také skla přispívají k atraktivnímu vzhledu, pohodlnému nošení, a navíc mohou nabídnout velmi užitečné speciální vlastnosti. Čemu tedy věnovat při výběru obrouček a skel pozornost, abychom pořídili co nejlépe?

Dioptrické

Nedioptrické

Velikost, tvar a materiál obrouček

Ať už si pořizujete brýle na celodenní nebo příležitostné nošení, vždy byste měli dbát na to, aby pro vás byly maximálně pohodlné. Proto je důležité při výběru brýlí zohlednit především velikost, tvar a materiál.

Správnou velikost brýlí vám nezaručí to, že zvolíte dámské, pánské nebo dětské. Jednotlivé obroučky se mohou lišit šířkou očnic, nosníku a délkou stranic. Pokud budete mít brýle příliš široké, nemusí vám držet na místě, a navíc to nevypadá dobře. Úzké obroučky vás zase mohou nepříjemně tlačit. Díky správné délce stranic vám brýle hezky sednou za uši a nebudou vám padat.

Při volbě tvaru brýlí doporučujeme nejdříve zvážit

zda chcete brýle výrazné, nebo naopak velmi decentní. Nejvýraznější jsou brýle celoobrubové. Střídměji působí poloobruby a k decentnímu vzhledu nejlépe přispějí bezočnicové neboli vrtané brýle. Konkrétní tvar brýlí se doporučuje vybírat podle tvaru obličeje. Nejdůležitější však je, abyste se v brýlích líbili sami sobě a cítili se v nich dobře.

Materiál brýlí také do jisté míry určuje, jak moc jsou brýle výrazné.

Kovové brýle působí zpravidla jemně a elegantně. Navíc mají sedýlka, která lze velikostně upravit tak, aby vám co nejlépe seděla na nose. Plastové brýle nabízí široké spektrum tvarů a provedení od decentních až po velmi výrazné modely

Tloušťka a speciální vlastnosti skel

Vysoký počet dioptrií nemusí ani zdaleka znamenat tlustá skla. Jinými slovy i při vysokých dioptriích můžete mít pěkné a slušivé brýle. Čím kvalitnější skla si vyberete, tím tenčí budou při stejném počtu dioptrií. Tenčí skla jsou navíc lehčí, což přispěje k vašemu pohodlí, stejně jako speciální přídavné vrstvy. Z jakých vrstev můžete vybírat?

Přídavné vrstvy vám nabídnou celou řadu užitečných vlastností. Kdo by nechtěl brýle, které jsou odolné proti poškrábání, antireflexní, odpuzující vodu, chráněné proti usazování prachu a nečistot, a dokonce chrání oči před modrým zářením. Právě tyto vlastnosti dodají vašim brýlím speciální přídavné vrstvy.

Bifokální a multifokální brýle

Dosud byla řeč pouze o jednoohniskových brýlích, které jsou určené buď na čtení, nebo na dálku. Pokud však potřebujete obojí, pak vám doporučujeme brýle bifokální nebo nejmodernější brýle multifokální. Bifokální brýle kombinují dvě ohniska, kdy horní část skel využijete na dálku a spodní část pro čtení. Multifokální brýle mají plynulý přechod od horní části skel na dálku, přes středovou část na střední vzdálenost až po spodní část určenou na čtení.

Chcete mít jistotu, že si vyberete ty nejvhodnější brýle? Navštivte kteroukoli prodejnu OPTI, kde vám naši optometristé ZDARMA přeměří zrak a optici vám rádi pomohou s výběrem obrouček i skel. Těšíme se na vaši návštěvu.